Ricotta „domowej produkcji”

Mam smak na…

ricottę „domowej produkcji” :-). Ricotta jest bardzo popularnym serem włoskim używanym zarówno do deserów, np. cannoli, jak i do przygotowywania lazani, ravioli, calzone, pizzy itd. Nie wszyscy kucharze – amatorzy ( a pewnie też i niektórzy profesjonalisci ) wiedzą, że można ją zrobić domowym sposobem. Taka domowa ricotta jest niezwykle łatwa do przygotowania i  nie odbiega smakiem od tej oryginalnej, włoskiej. Z własnego doświadczenia wiem, że serek ricotta nie jest powszechnie dostępny. Dzięki temu przepisowi nie będziecie musieli rezygnować z wielu wspaniałych potraw, których jest on składnikiem.

ricotta1

ricotta2

ricotta3

ricotta4

ricotta5

ricotta6

Ricotta „domowej produkcji”

Ilość porcji 2 szklanki
Przyrządzanie 10 min
Gotowanie 10 min
Czas całkowity 20 min

Składniki

  • 4 szklanki mleka pełnotłustego
  • 2 szklanki śmietanki kremówki 30%
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżki octu z białego wina dobrej jakości

Przygotowanie

Przygotuj sobie: duże metalowe sitko, wysoką miskę, rondel, gazę kuchenną.
Wlej mleko i śmietanę do rondla, wsyp sól i podgrzewaj w średniej temperaturze do wrzenia. Mieszaj od czasu do czasu.Odstaw z ognia, wlej ocet. Poczekaj 2 - 3 minuty, aż mleko zacznie się warzyć, tzn. wytrąci się serowaty osad i serwatka.
Wlej mleko na sitko wyłożone podwójną warstwą gazy i zostaw go w temperaturze pokojowej na 20 - 25 minut. W międzyczasie odlej z miski serwatkę, która zbierze się pod sitkiem, aby płyn nie dotykał sitka. Jeśli chcesz, aby ricotta była trochę bardziej zwarta, zostaw ją na sitku 10 - 15 minut dłużej.
Następnie włóż ricottę do mniejszej miski, przykryj szczelnie folią plastikową i włóż do lodówki. Ricotta może być przechowywana od 4 do 5 dni.

 

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Komentarz