Jak kupować białą kiełbasę?

Jak kupować białą kiełbasę?

Białą kiełbasę tradycyjnie kupujemy na Święta Wielkanocne do barszczu białego czy żurku, a także na grilla, czyli właśnie rozpoczyna się na nią sezon. Idealnie by było gdybyście podobnie jak ja poszukali dobrego, sprawdzonego sklepu mięsnego gdzie sprzedają surową, a nie parzoną białą kiełbasę. Czytajcie także etykiety, pytajcie sprzedających i nie dajcie sobie wcisnąć kiełbasy byle jakiej jakości, którą później zje pies:-), lub wyląduje w koszu razem ze zmarnowanymi pieniędzmi. Lepiej kupić mniejszą ilość droższego produktu wysokiej jakości i zjeść ze smakiem.

IMG_8632

 

Dobrej jakości biała kiełbasa powinna:

- być różowa z wyraźnie widocznymi kawałeczkami mięsa i białawym tłuszczykiem.

- być nieco „sflaczała” w naturalnej osłonce, gdyż ta naprężona jest naładowana wodą, soją i innymi dodatkami, których na pewno sobie nie życzymy.

- być wykonana z minimum 80% mięsa.

 

W moim ulubionym sklepie mięsnym i właściwie jedynym, w którym robię zakupy świeża, surowa biała kiełbasa kosztuje 17zł za kg.

 

Miłośników białej kiełbasy z grilla i nie tylko, zapraszam do odwiedzania mojego bloga, bo z czasem pojawi się na nim więcej przepisów z biała kiełbasą w roli głównej.

IMG_8625

1 Comment do “Jak kupować białą kiełbasę?”

  1. Natalia pisze:

    Dobra biała kielbase ma kania :) w biedronce czasem kupuje :)

Dodaj komentarz

Komentarz