Grill master – podstawy bezpieczeństwa

Zasady i bezpieczeństwo grillowania.

grillmaster2

Bezpieczeństwo grillowania - po pierwsze nie rozpalaj  grilla w zamkniętych pomieszczeniach. Kiedy go już rozpalisz, nie zostawiaj go bez opieki. Uważaj na dzieci, a także zwierzęta kręcące się w pobliżu. W przypadku grilla węglowego po zakończeniu grillowania przykryj go pokrywą i zamknij dostęp powietrza, aby zdusić ogień. Natomiast jeśli używasz grilla gazowego, zamknij dostęp gazu przy butli.

Zasady postępowania z żywnością przeznaczoną do grilowania - kieruj się podobnymi zasadami jak w kuchni, czyli:

  1. miej zawsze czyste ręce, myj mięso, warzywa i owoce.
  2. mięso powinno być rozmrażane w lodówce, a nie w temperaturze pokojowej, zapobiega to rozmnażaniu się bakterii salmonelli oraz coli.
  3. nie zostawiaj mięsa dłużej niż dwie godziny w gorący dzień w temperaturze pokojowej.
  4. nigdy nie kładź upieczonego mięsa na talerzu, gdzie leżało surowe mięso.
  5.  jeśli używasz marynaty w płynie do zamarynowania mięsa przed grillowaniem  i planujesz posmarować nią także mięso po grillowaniu, odłóż do osobnej miseczki potrzebną ilość świeżej marynaty, która nie miała styczności z surowym mięsem.

Utrzymanie grilla w dobrej kondycji  nie zabierze dużo  czasu i wysiłku, a sprawi, że będzie on nam długo i bezawaryjnie służył. Niezależnie czy jest on węglowy czy też gazowy, oto kilka podstawowych zasad:

- zanim cokolwiek położysz na ruszt musi on być czysty, a następnie posmarowany olejem, aby potrawy nie przywierały.

- równie ważne jest, aby po zakończeniu grillowania, kiedy ruszt jest ciągle gorący, wyczyścić go drucianą szczotką, aby usunąć resztki jedzenia.

- grill węglowy należy oczyścić ze zużytego węgla gdy tylko wystygnie, ponieważ zawiera on kwasy, które mogą uszkodzić dno grilla.

- w grillu gazowym należy oczyszczać dysze gazowe w kierunku, w którym przepływa gaz, nie odwrotnie. Jeśli Twój grill posiada kamienie albo ceramiczny brykiet, przeglądnij je od czasu do czasu i oczyść z resztek jedzenia. Jeśli wydają Ci się zabrudzone wymień je na nowe.

- od czasu do czasu zmyj zewnętrzną stronę grilla wodą z płynem, przykryj go wodoodpornym pokrowcem gdy go nie używasz lub schowaj do zamkniętego pomieszczenia.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Komentarz