Jak grillować ryby?

Jak grillować ryby?

 

Większość z nas bardzo lubi grillowane ryby i ten sposób przyrządzenia najczęściej wybiera w restauracjach. Spróbujcie sami zrobić wyśmienite ryby na domowym grillu. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami:

IMG_8661

 

  1. kupuj ryby mięsiste, grube, tłuste takie jak łosoś, tuńczyk, makrelę. Wystrzegaj się ryb cienkich, delikatnych, np. soli.

 

  1. odpowiedni na grilla kawałek ryby powinien mieć około 3 cm grubości w najgrubszej części filetu. Cieńsze filety mogą łatwo nam się wysuszyć zanim nabiorą grillowego aromatu.

 

  1. powinno się zawsze pokrywać cienką warstwą oleju ruszt, a także mięso ryb, aby zabezpieczyć jedzenie przed przywieraniem. Dobry sposób na miso ryb, oprócz oleju to także posmarować ruszt majonezem, który chroni filety przed przywieraniem do rusztu. Jeśli nie przepadasz za majonezem, to nic nie szkodzi, bo go nie wyczujesz. Także posmaruj rybę z każdej strony majonezem, a nie będzie przywierać podczas przewracania danego kawałka.

 

  1. wyczyść dokładnie ruszt grilla przed położeniem na nim ryby. Oczywiście nie musi wyglądać jak w dniu zakupu, ale nie powinien zawierać żadnych zwęglonych resztek jedzenia.

 

 

Jakie dodatki do ryby?

Świetnym dodatkiem do zgrillowanej ryby będzie kawałek masła przyprawiony świeżymi ziołami i czosnkiem. Pieczone ziemniaki z grilla, sałatka ziemniaczana, zielona sałata, lub ryż z warzywami. Sprawdzi się także świeża, pyszna bagietka.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Komentarz