Dziany pstrąg z grilla

Mam smak na…

„dzianego” pstrąga z grilla, czyli 2 w 1, mięso ryby i warzywa. Kolejne szybkie i proste danie z grilla niewymagające żadnych umiejętności kulinarnych. Ten przepis znalazłam w programie kulinarnym Anny Olson i robię go bardzo często. Latem rybę grilluję, a przez resztę roku piekę w piekarniku. Polecam samą rybę z warzywami na lunch, a w wersji obiadowej z ziemniaczkami z grilla.

IMG_9505

IMG_9507

IMG_9497

IMG_9498

IMG_9499

IMG_9504

Dziany pstrąg z grilla

Ilość porcji 2
Przyrządzanie 10 min
Gotowanie 20 min
Czas całkowity 30 min
Uwzględnia diety Dieta wegeteriańska
Rodzaj dania Danie główne, Lunch

Składniki

  • 2 pstrągi (z głową lub bez)
  • 1 mała czerwona papryka
  • 1/2 pora
  • 1/2 cukini
  • sól, pieprz
  • mały kawałek masła

Przygotowanie

Rybę opłucz pod bieżącą zimną wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Zrób kilka niewielkich nacięć na skórze ryby po obu stronach i włóż w nie po kawałeczku masła. Środek ryby oprósz solą i pieprzem oraz rozłóż po kawałeczku masła. Warzywa pokrój na cieniutkie słupki, wymieszaj. Przygotuj sobie po 3 kawałki sznurków o takiej długości, aby swobodnie obwiązać nimi rybę. Nadziej rybę taką ilością mieszanki warzywnej ile tylko zdołasz wepchnąć. Obwiąż rybę w trzech miejscach, aby warzywa nie wypadły.
Grillowanie:
Rozpal grill do maksymalnej temperatury. Mój grill gazowy zawsze włączam 15 minut przed planowanym grillowaniem na maksymalną temperaturę, aby rozgrzać ruszt. Potem skręcam kurki do minimum, natomiast w grillu węglowym należy zmniejszyć dopływ powietrza od spodu. Posmaruj ruszt olejem, a następnie zrób to samo z rybą i kładź na mocno rozgrzany ruszt. Kiedy pojawią się płomienie, przykryj grill pokrywą, aby je zdusić. Ryba będzie potrzebowała około 10 minut lub więcej z każdej strony w zależności od tego jaka jest duża.
Nie zapomnij rozciąć sznurków przed podaniem pstrąga gościom. Smacznego!

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Komentarz