Jak zrobić lukier królewski

Jak zrobić lukier królewski?

Dekorowanie ciasteczek, pierniczków, to wspaniała zabawa dla całej rodziny. Nie chodzi przecież o perfekcję, a zabawę, kreatywność i spędzenie fajnie czasu nie tylko od święta. Lukier królewski jest idealny do zdobienia ciastek, a także do wyciskania ozdobnych wzorów i tworzenia lukrowych ozdób. Kiedy zastygnie jest bardzo słodką, kruchą masą. Przygotowanie lukru, trwa zaledwie kilka chwil i jest dziecinnie proste.

IMG_2411

Na około 50 sztuk ciasteczek (takich jak na zdjęciu powyżej):

500g cukru pudru

2 białka

1 łyżeczkę soku z cytryny

Cukier puder przesiać przez sitko. Dodać białko i sok z cytryny. Jeśli korzystasz z miksera elektrycznego, to miksuj masę na niskich obrotach przez 4-5 minut, a jeśli używasz łyżki najlepiej drewnianej, to około 6-7 minut. Lukier powinien być lśniący i gładki.

IMG_2379

IMG_2380

IMG_2381

IMG_2382

IMG_2383

Lukier bardzo gęsty - używa się do wyciskania małych elementów. Przyda się do sklejania warstw ciasta i do przyklejania dekoracji.

Lukier średnio gęsty – do lukru bardzo gęstego należy dodać odrobinkę wody, dosłownie po kropelce, aby go rozrobić. Używa się go do obrysowywania krawędzi i wyciskania wzorów.

Lukier rzadki – do lukru bardzo gęstego należy dodać nieco więcej wody niż do lukru średnio gęstego, aby otrzymać płynną konsystencję. Używa się go do wypełniania obrysowanych wcześniej wzorów.

Białemu lukrowi można nadawać dowolne barwy za pomocą kolorowych past lub barwników w proszku.

IMG_2399

Do zdobienia ciasteczek potrzebny będzie rękaw cukierniczy i różne końcówki cukiernicze. Jeśli chcemy używać różnych kolorów, to najlepiej mieć kilka takich rękawów cukierniczych, aby ułatwić sobie pracę.

IMG_2390

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Komentarz