Jak kupować bakalie?

Jak kupować bakalie?

W święta nie może zabraknąć bakalii, które są symbolem zdrowia, płodności i urodzaju. Przeczytajcie tych kilka wskazówek, aby rzeczywiście dobrze nam się przysłużyły.

IMG_2323

 

Orzechy laskowe lub włoskie: najlepiej żeby mieć je z własnego ogrodu i samemu je obierać wtedy, kiedy są nam potrzebne. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to można kupić orzechy w skorupkach w sklepach, ale też trzeba i warto się poświęcić, aby je obrać. Łupina chroni orzecha przed jełczeniem i wysychaniem, jednym słowem chroni jego świeżość. Jeśli i na to nie mamy czasu, to zawsze lepiej jest kupić orzechy łuskane na wagę, bo wtedy mamy możliwość spróbowania czy są chociaż odpowiedniej świeżości. Dobry orzech powinien być nieco wilgotny i błyszczący.

 

Migdały najlepsze są z Hiszpanii czy Włoch, ponieważ w przeciwieństwie do amerykańskich nie są poddawane pasteryzacji gorącą parą lub chemikaliami. Takie zabiegi są wykonywane z obawy przed salmonellą i pozbawiają migdały cennych dla zdrowia składników.

 

Żurawina suszona: do dań wytrawnych wybieram żurawinę polską, którą kupuję na wagę w ulubionym warzywniaku. Jest ona mniej słodka, bardziej cierpka i mniej ususzona. Natomiast żurawinę amerykańską wybieram zwykle do deserów, gdyż jest słodka.

 

Śliwka wędzona: do dań wytrawnych wybieram śliwkę wędzoną polską, którą kupuję na wagę w ulubionym warzywniaku. Jest ona mniej słodka, a aromat wędzenia jest dominujący. Natomiast śliwkę kalifornijską wybieram zwykle do deserów, gdyż jest słodka i właśnie aromat wędzenia jest o wiele słabszy, ledwo wyczuwalny, co z kolei lepiej komponuje się z deserami.

 

Jeśli chodzi o takie produkty świąteczne jak gotowe masy makowe czy mieszanki przypraw do piernika, to po prostu uważnie czytajcie etykiety. Ja zawsze wybieram te, które mają najkrótszą listę składników i nie zawierają zagęstników różnego rodzaju oraz gum. Uważam także, żeby w mieszance przypraw do piernika były tylko przyprawy korzenne, a nie mąka czy inne niepotrzebne składniki.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Komentarz