Grillowane szparagi z …

Mam smak na…

grillowane szparagi z…, to wyśmienite warzywo idealnie pasuje na grilla. Wraz z majonezem cytrynowym będą pyszną przekąską, a jeśli dołożysz  grillowanego łososia stworzą razem pyszny i elegancki obiad. Można też grillowane szparagi zjeść na późne śniadanie wraz z jajkiem po benedyktyńsku. Czy to śniadanie czy obiad do szparagów pasuje najlepiej wino wytrawne białe z zaznaczoną kwasowością np. sauvignon blanc. Smacznego!!!

Grillowane szparagi z …

Ilość porcji 2
Przyrządzanie 5 min
Gotowanie 5 min
Czas całkowity 10 min
Rodzaj dania Przystawka
Dobry na okazje: Barbecue

Składniki

  • 500g szparagów
  • oliwa z oliwek do skropienia
  • gruboziarnista sól morska do smaku
  • gruboziarnista sól morska do smaku
  • 1/2 szklanki majonezu najlepiej domowego (przepis na stronie)
  • skórka otarta z 1 cytryny

Przygotowanie

Ustaw temperaturę średnio-gorącą na grillu gazowym lub węglowym. Szparagi umyj, odetnij lub odłam zdrewniałe końcówki. Te grubsze łodygi delikatnie obierz skrobaczką do warzyw, a chude łodygi nie trzeba obierać. połóż je na płytkim półmisku i skrop oliwą z oliwek, a także posyp solą. Dokładnie wymieszaj, aby całe pokryły się oliwą. Rozłóż bezpośrednio na ruszcie grilla i obracaj co minutę. Nie powinno, to trwać dłużej niż 5 minut.
Jeśli chcesz zrób sos majonezowy. W małej miseczce połącz majonez domowy i skórkę z cytryny. Możesz do tego podać jeszcze grilowanego łososia (przepis w zakładce Grill)

IMG_3633 IMG_3630 IMG_3631 IMG_3632

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Komentarz