Szarlotka – apple pie

Mam smak na…

szarlotkę w stylu amerykańskiego apple pie czyli cienkie, kruche ciasto i dużo pysznego nadzienia. Mam do niej szczególny sentyment, gdyż właśnie to ciasto po raz pierwszy upiekłam dla Moniki, mojej ukochanej matki chrzestnej (tak mi kazała napisać :-)), która jest diabetykiem. Zwykle gdy mnie odwiedzała kupowałam gotowe ciasteczka diat itp. aż w końcu sama odważyłam się coś dla niej zrobić. Wybrałam ten przepis również  dlatego, że Monika bardzo lubi jabłka odmiany szara reneta. Dostosowanie go dla diabetyków okazało się bardzo proste, wystarczyło zamiast cukru dodać fruktozę. Szarlotka zyskała całkowitą aprobatę ze strony Moniki, która sama jest mistrzynią w pieczeniu tortów.

Przepis ten znalazłam w miesięczniku „Kuchnia”.

Mam smaka_0086

 

Mam smaka_0087

Mam smaka_0089

applepie1

Szarlotka – apple pie

Ilość porcji 8
Przyrządzanie 20 min
Gotowanie 40 min
Czas całkowity 1 h

Składniki

  • CIASTO

Kruche ciasto

  • 2 szklanki mąki
  • 15dag masła
  • 2-3 łyżki lodowatej wody
  • 2 łyżki cukru lub fruktozy

Nadzienie jabłkowe

  • 1,20kg jabłek szara reneta
  • 1/3 szklanki cukru lub fruktozy
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1 jajko do posmarowania ciasta przed pieczeniem - opcjonalnie

Przygotowanie

Przygotuj sobie stolnicę, wałek, folię, nóż, rondel, forma do tart o średnicy 24 cm

Wyjmij masło z lodówki, pokrój nożem na małe kawałeczki i połącz z mąką oraz cukrem. Ja to zawsze robię nożem siekając tłuszcz razem z pozostałymi składnikami aż powstanie kruszonka. Dolej zimną wodę i zagnieć szybko ciasto, na tyle by powstała spójna masa. Owiń ciasto szczelnie folią i włóż do lodówki na pół godziny.

W tym czasie przygotuj jabłka do rozprażenia, tzn. obierz je, usuń gniazda nasienne i pokrój na małe cząstki. Wrzuć jabłka do rondla z odrobiną wody aby nie przywierały do dna i duś przez 5 minut. Dodaj cukier, sok i cynamon i duś jeszcze przez chwilę, mieszając. Odstaw gotową masę jabłkową do przesstudzenia i zajmij się ciastem. Podziel go na dwie części 2/3 i 1/3, a następnie rozwałkuj większą część i rozłóż na formie do tart. Następnie nałóż rozprażone jabłka na ciasto. Teraz kolej na dekoracyjną "kratkę". Rozwałkuj mniejszą część ciasta i potnij go na paski. Poukładaj paski ciasta najpierw równolegle do siebie, a póżniej prostopadle. Możesz posmarować paski jajkiem rozkłóconym z wodą, aby uzyskać ładny kolor i połysk 'kratki". Włóż szarlotkę do piekarnika nagrzanego do 180C na około 30 min.

 

 

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Komentarz